Kalaranna suurarenduse ehitusluba
Eelmisel sügisel väljastati Kalaranna suurarendusele ehitusluba, mis muuhulgas tähendab et tõenäoliselt algab peagi ka suur kaevamine ja ehitamine (tuleval suvel on rand vist küll kinni, aga oluline on pigem sellele järgnev) . Et pilt oleks selgem, võtsin ette väikese ülevaate ja lisan projekti asendiplaani, kus on kõige tähtsam info (jooniseid kokku on mõistagi suures koguses).
See asendiplaan määrab tunduvalt rohkem kui kunagine detailplaneeringu joonis. Ehitusluba on sisuliselt kõige tähtsam otsus kogu kümneaastases saagas, sest kõik eelnev oli üksnes lähtematerjal sellele. Meie toonased kokkulepped võinuks halval juhul jääda ka lihtsalt ununevaks formaalsuseks. Ehitusloaga kiideti heaks ehitusprojekt, millega on määratud kõik see, mis tegelikult tuleb. Meenutades vaidlusi (eriti DP väljapanekud 2012 ja 2015), kus esmalt oli kahtluse all avalik rannajoon ja hiljem suplemisvõimaluse säilimine, on nüüdses ehitusprojektis asjad lõpuks lausa üllatavalt hästi.
Tuleb öelda, et tegin viimastel aastatel ka oma-algatuslikku koostööd Kalaranda projekteerinud maastikuarhitektide ja ka linnaametnikega. Kuigi rannajoonel oli nüüd nagunii kavas sisuliselt olemasoleva säilitamine, ei tulnud supluskohale vajalikud elemendid niiväga kergesti, sest tellija jaoks see tähtis polnud.
Kes hoolega otsib, leiab jooniselt järgmised koostöö käigus lisandunud elemendid:
- kahekohaline riietumiskabiin (laevavraki lähistel liivaranna idapoolses otsas)
- maa-aluse parkla avalikust osast väljapääs ja trepp avalikule alale (liivarannast u 50m kaugusel), et ka nt talisuplejad jõuaks sooja sõidukisse.
Projektis on veel lahendamata järgmised minu soovitud elemendid (võibolla tehakse hiljem täpsemas töös) :
- merre laskuvatele treppidele tuleks lisada käsipuu
- kuidagi lahendada vajadus avalikust rannast kättesaadava wc järele
Üldisemalt, Kalarannas muutub muidugi palju. Maapind hoonete ümbruses tõuseb umbes meetri kõrgemale - ranna lähedale tekib seetõttu murune kaldpind, mis võib istumiseks isegi hea koht olla. Olemasolev puuderida kahjuks küll raiutakse (maastikuarhitektid seletasid veenvalt et puude ladvad on juba lehtedeta, mis tähendab ravimatut haigust), aga õnneks lisandub piisavalt uusi puid. Praeguses ujumiskohas tulevad hooned väga mere lähedale, mistõttu ongi uus kabiin kavandatud veidi teise kohta ja ilmselt kujunebki aktiivsem olemiskoht nüüd pigem sinnakanti, hoonetest veidi eemale. Muret muidugi teevad uutesse korteritesse kolivad elanikud, kes võivad oma privaatsust taga ajades ka rannaelu tõrjuma hakata. Samas kui hoonete esimesele korrusele tuleb piisavalt hea söögikoht, suudab ka see rannaelu rikastada. Aga need asjad polnud nagunii meie teha.
Ühesõnaga, ehk aitab selline suvine kokkuvõte talve keskele päikest tuua.
Toomas Paaver